" /> Boyun Düzleşmesi | FizyoAnaliz | 0539 671 41 88
Kavacık Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Caddesi TB Plaza no:10 Kat 4 Daire:8, Beykoz/İSTANBUL
tr

Boyun Düzleşmesi

27.12.2020
42
Boyun Düzleşmesi

Boyun Düzleşmesi
Normal bir boynun yumuşak bir eğrisi vardır, derecesi bulunduğunuz konuma göre değişebilir. Ancak bu eğriliği , uzun bir süre boyunca devam eden alışkanlıklar , yanlış oturma veya başka bir nedenden dolayı kaybetmeniz gözlemlenebilir. Vücudunuzun diğer postürünün de etkilendiğini görebilirsiniz.
Servikal eğri kaybı, düz boyun sendromu, servikal kifoz, boyun düzleşmesi de dahil olmak üzere bir dizi isim ile anılır. Boyun hastalıklarının en ağırları arasında olmasa da, bu durum refahınızı bir veya daha fazla şekilde etkileyebilir.

OMURGAMIZDA NEDEN EĞRLİKLERİ OLMASI GEREKİR?
Omurga eğrileri, omurganın dengelenmesine yardımcı olur ve ağırlığı sadece yukarı ve aşağı değil ileri ve geri dağıtarak yerçekimi etkisine karşı koyarak ağırlık dağılımını sağlar.

BOYUN DÜZLEŞMESİNİ ANLAMA
Omurgamızı bir iskelet olarak düşündüğümüzde önde omuz kol ve göğüs kaslarımız arkada sırt kaslarımız bir denge içinde hareket eder. Eğer bu birleşenlerden bazıları işlevlerini normal şekilde yapamazsa iskeletin pozisyonunda farklılıklar gözlemlenir.
Örneğin günlük yaşantımız içerisinde çok fazla hareket yok ise kaslarımız yeteri kadar güçlü olmayacaktır ve masa başı bir işite çalışıyorsak sürekli önde doğru eğildiğimizden kol ve göğüs kaslarımız fazla çalışacak bunun aksine sırt kaslarımız pek çalışmayacaktır. Bu tarz kas dengesizliği gibi durumlar uzun süre devam ettiğinde omurgamızın eğriliğinde şekil değişiklikleri meydana gelmesi gayet normaldir.
Size sizin boyun düzleşmenizi düzelteceğim vaatlerinde bulunan kişilere çok fazla kulak asmamanız gerekir çünkü kemik yapısında belirli bir yaştan sonra kalıcı değişiklikler yapmak çokta kolay bir iş değildir.
Yapılması gereken kişinin hayatında ufak değişiklikler yapmasına yardımcı olmak , hayatına hareketi entegre etmek ve zayıf düşen kas gruplarını güçlendirip gergin olanları gevşetmeye çalışmaktır.
BOYUN DÜZLEŞMESİ NEDEN OLUR?
-Disk yapısının bozulması
-Doğum yapma
-Omurga cerrahisi
-Boyun yaralanması veya travma
-Tümörler, enfeksiyon veya sistemik hastalık

NE GİBİ ŞİKAYETLER OLUR?
-Boyun kaslarında sertlik
-Boyunda azalmış hareket
-Baş ağrıları
-Koordinasyon sorunları
-Kas Güçsüzlüğü
-Omurga deformitesi

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Uzman Fizyoterapist Mehmet KUZUDİŞLİ Hemen Randevu Alın.
HEMEN ARA
Canlı Destek
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz ?